Obserwatorzy

niedziela, 10 sierpnia 2014

Gwiazdy kina PRL


Autor: Sławomir Koper
Tytuł: Gwiazdy kina PRL
Wydawca: Czerwone i Czarne
Rok wydania: 2014

Książka Sławomira Kopra przenosi nas do minionej epoki PRL.  Nie wiem, jakimi kryteriami kierował się autor przy doborze osób przedstawionych w książce. Może to prywatne sympatie?
I tak mamy tu Wajdę, Tyszkiewicz,  Kobielę, Olbrychskiego, Łomnickiego, Skolimowskiego. Celowym zabiegiem autora było pominięcie osoby Zbigniewa Cybulskiego, bo jak  możemy przeczytać :"(...) zapewne stanie się on bohaterem jednej z moich następnych opowieści".

Początek książki to wprowadzenie w historię polskiej kinematografii powojennej, jej rozwój i kształtowanie się różnych nurtów. Następnie przedstawione zostały sylwetki wspomnianych wyżej osób.

Autor stara się być obiektywny w prezentacji  życia prywatnego filmowców, nie ocenia, nie usprawiedliwia,  ale mimo to, moja niechęć do Olbrychskiego, Wajdy i Łomnickiego zdecydowanie  się ugruntowała.

Trzeba przyznać autorowi, że potrafił wybrnąć z tematu obronną ręką. Przedstawiając prywatne życie gwiazd kina, ani przez chwilę nie otarł się o niesmaczne sensacje rodem z brukowców.
To książka poznawcza, można by powiedzieć. Nie plotkarska.
Czyta się ją z przyjemnością i stosunkowo szybko - to zapewne zasługa lekkiego pióra Sławomira Kopra.

Moja ocena:

2 komentarze:

  1. Autor to Stanisław czy Sławomir?
    Może to nieistotne, czy mam na imię Maria czy Monika.
    Maria

    OdpowiedzUsuń
  2. Ojoj! Faktycznie! Dziękuję za zwrócenie uwagi. Już poprawiam :-)

    OdpowiedzUsuń